Ülkemizin turizm cenneti olarak gösterilen Antalya söz konusu olunca akıllara hep deniz, kum, güneş ve eşsiz doğal güzellikler gelir. Ancak Antalya aynı zamanda sahip olduğu lezzetler ile oldukça zengin bir mutfağa sahip. Ayrıca bir Akdeniz şehri olan Antalya mutfağı aynı zamanda meşhur Akdeniz Mutfağı’nın özelliklerini de taşıyor. Akdeniz ikliminin sahip olduğu zengin sebze ve meyve çeşitliliği, uzun yıllardır yaşamın var olduğu Antalya’nın eşsiz kültürü ile bir araya geldiğinde ise ortaya yemek severlerin mutlaka tatması gereken lezzetler çıkıyor. 

Yazımızda ise Antalya’ya yolu düşenlerin bu zengin mutfak kültüründe yer alan ve mutlaka tadılması gereken en sevilen lezzetler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

Antalya Piyazı

Türk Mutfağı’nda köfte ayrı bir yere sahiptir. Ülkemizde baktığınızda neredeyse her yörenin kendisine ait bir köfte tarifi olduğunu görürsünüz. Antalya ‘da ise meşhur şiş köftenin yanı sıra bir diğer meşhur lezzetlerden biri ise genellikle köftenin yanında tercih edilen Antalya piyazıdır. Antalya dışında pek tarifi pek bilinmeyen Antalya piyazı bu lezzeti Antalya için daha da özel bir hale getiriyor. Yiyen herkesin damağında tat bırakan Antalya piyazı tarifinin yüzyıllar öncesine dayandığı rivayet ediliyor. Ayrıca piyaz taratorlu ve tahinli piyaz olarak da biliniyor. Antalya piyazı yapımında öncelikle nohutlar haşlanıyor ve bir tabağa dizildikten sonra üzerine limon suyu, ezilmiş sarımsak, tahin, tuz ve zeytinyağı ile hazırlanmış sos ekleniyor. 

Serpme Börek

Antalya’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan serpme börekten bahsetmeden önce serpme böreğin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gastronomi kültürünün bir parçası olarak tescillendiğini belirtmekte fayda var. Çünkü Antalya serpme börek artık Antalya ile özdeşleşmiş oldukça önemli lezzetlerden biri. Antalya’da düğünlerde, mevlitlerde ya da cenazelerde de serpme börek dağıtılıyor. Antalya serpme börek katmer gibi açılan ve bol yağlı bir börek. El açması şeklinde açılan incecik hamurun içerisine damak zevkine göre kıyma, peynir ya da patates gibi iç malzemeler konuyor. Serpme böreğin bir diğer önemli özelliği ise hamurun beze haline getirildikten sonra oklava kullanmadan el ile havada döndürülerek açılması.

Yanık Dondurma

Yanık dondurma, Antalya ziyaretinizde adını gördüğünüz anda merak edeceğiniz tatlı çeşitlerinden biri. İsli dondurma olarak da bilinen yanık dondurma Antalya’da tadabileceğiniz eşsiz lezzetler arasında yer alıyor. Keçi sütünden yapılan yanık dondurma adını ise pişirme yönteminden alıyor. Yanık dondurma hazırlanırken pişirme esnasında dondurma özellikle yakılıyor. Bu yüzden dondurmada süt yanığının kokusu ve dondurmaya sinmiş ayrı bir lezzeti oluyor. Pişirme yöntemi nedeniyle herkesin damak zevkine hitap etmeyen bir lezzet olsa da Antalya’ya gittiğinizde bu farklı lezzeti mutlaka denemelisiniz. 

Hibeş

Bir meze çeşidi olan Hibeş Antalya’da halk tarafından da oldukça sevilen bir lezzet. Antalya sofralarında yemeğe göre bazen meze olarak bazen de sos olarak kullanılabiliyor. Hatta kahvaltı sofralarında kahvaltılık sos olarak da tüketiliyor. Hibeşin içerisinde ise tahin, limon suyu, çeşitli baharatlar ve sarımsak bulunuyor. Hibeş damaklarda tat bırakan lezzetini tahin ve baharatların muhteşem uyumundan alıyor. 

Tatil Kentim ekibi olarak bu yazımızda Antalya’nın meşhur lezzetleri arasında yer alan Antalya piyazı, serpme börek, yanık dondurma ve hibeş hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Siz de Antalya yakınlarında villa kiralayarak aileniz ve sevdikleriniz ile baş başa mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sitemizde yer alan villa seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. Villa seçenekleri ve rezervasyon ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.