Fethiye Tarihi Yerleri

Muğla sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve sunduğu tatil seçenekleri ile ülkemizin önemli turizm şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en popüler ve en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri olan Fethiye Muğla’ya bağlı ilçelerden biridir. Fethiye her ne kadar el değmemiş güzellikteki plajları, koyları ve doğal güzellikleri ile dikkatleri çekse de aynı zamanda oldukça önemli bir tarihi dokuya sahiptir. Yazımızda ise Fethiye’nin mutlaka görmeniz gereken tarihi yerleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık.


Antik Kentler


Tatiliniz hem doğa, güneş ve deniz ile iç içe geçsin hem de gezip göreceğiniz yerler ile bir kültür tatiline dönüşsün istiyorsanız Fethiye, sahip olduğu antik kentler ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalı. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Fethiye’de birçok antik kent bulunuyor. Bu antik kentlerin bazılarından kısaca bahsedecek olursak:

Letoon Antik Kenti

Milattan önce 7. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Letoon Antik Kenti, Fethiye’de bulunan oldukça meşhur Likya Yürüyüş Yolu üzerinde yer alıyor. Kurulduğu Antik Dönem içerisinde oldukça önemli bir dini merkez olan kentte Letoon, Artemis ve Apollon tapınaklarını da içerisinde bulunduruyor. 

Pınara Antik Kenti

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kalıntılarını günümüze ulaştırmayı başaran Fethiye’de yer alan en önemli ve mutlaka görülmesi gereken antik kentlerden biri de Pınara Antik Kenti. Kentte bulunan kitabede şehrin Milattan Önce 330-340 yıllarında kurulduğu anlaşılıyor. Pınara Antik Kenti içerisinde yapılma nedeni tam olarak bilinmeyen, kayalıkların içerisine oyulmuş odalar gizemi ve güzelliği ile görenleri büyülüyor. 

Manastırlar

Fethiye’nin tarihi ile dikkatleri üzerine çeken ve görülmesi gereken en önemli manastırı Afkule Manastırı. Afkule Manastırı hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

Neredeyse 1500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Afkule Manastırı aslında ulaşımı oldukça kolay yerde olmasına rağmen çoğu kimse tarafından bilinmiyordu. Ancak son zamanlarda turizm tanıtımlarında yer alması ile Fethiye’yi ziyarete gelen birçok kişinin ziyaret noktalarından biri haline gelmiş durumda. Fethiye’de bulunan meşhur Kayaköy’ün bir parçası olan Afkule Manastırı, iki katlı bir bina tasarımında kayaların içine oyulmuş bir yapı. Yapıya yine kayaların içerisine doğal yöntemler ile oyulmuş merdivenler ile çıkabiliyorsunuz. Çıktığınız zaman ise sizi Fethiye’nin muhteşem bir doğal manzarası bekliyor. 

Müzeler


Fethiye’nin sahip olduğu eşsiz tarihi güzellikleri görmek için ilçede bulunan Fethiye Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bölgeden çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Fethiye müzesi arkeoloji ve Etnografya bölümleri ile 1987 yılından beri tarih meraklılarının ziyaretine ücretsiz olarak açık durumda. Bütün tarihi eserlerin kronolojik olarak sergilendiği müzede Izrara Anıtı, Kumrulu Genç Kız Heykeli gibi oldukça önemli eserler bulunuyor. 

İlçe merkezinde oldukça kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan müzede; Fethiye’de bulunan Pınara Antik Kenti, Letoon Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti gibi antik kentlerde yapılmış arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılmış birçok eser yer alıyor. Müzede aynı zamanda Bizans, Roma, Helenistik Dönem, Arkaik Dönem ve Tunç Çağı’ndan kalan birçok eser de yer alıyor. Fethiye’ye yolunuz düşerse bu kültür zenginliğine şahit olmak için girişleri tamamen ücretsiz olan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Tatil Kentim ekibi olarak bu yazımızda Fethiye’nin tarihi yerleri olan antik kentler, manastırlar ve müzeler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Siz de Fethiye ve yakınlarında villa kiralayarak aileniz ve sevdikleriniz ile baş başa mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sitemizde yer alan villa seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. Villa seçenekleri ve rezervasyon ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.